
ROPIEŃ ODBYTU
(ROPIEŃ OKOŁOODBYTNICZY)
WAŻNE INFORMACJE:
CENA: Od 2000 PLN
*nacięcie/ drenaż ropnia odbytu (ostateczny koszt określa lekarz podczas wizyty)
PRZYCZYNY:
Ropień odbytu powstaje zwykle w wyniku infekcji w kryptach i gruczołach odbytowych. Infekcja może być też obecna w okolicy okołoodbytniczej (ropień wysoki) i od strony skóry. Powstanie ropnia jest konsekwencją stanu zapalnego gruczołów przyodbytowych. Należy pamiętać, że ropień może spowodować powstanie przetoki w ok. 40 % przypadków, dlatego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów opisanych poniżej należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza proktologa. Przyczyny powstania ropnia:
- uraz
- stosunki analne, obecność ciała obcego
- biegunki, zaparcia, problemy z wypróżnianiem
- choroby zapalne jelit
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- nowotwór odbytnicy i odbytu
- zapalenie uchyłków jelita grubego
- choroby infekcyjne w obrębie miednicy
OBJAWY:
- obrzęk i ból w okolicy odbytu, który nasila się podczas siedzenia, defekacji
- pieczenie, świąd, zaczerwienienie w okolicy odbytu
- krwawienie z odbytu
- wyczuwalne zgrubienie w okolicy odbytu
- gorączka, ogólne osłabienie i pogorszenie samopoczucia
- uczucie parcia w odbycie
- wydzielina ropna z odbytu
PRZEBIEG LECZENIA:
Pierwszym krokiem jest konsultacja proktologiczna. Lekarz proktolog zajmuje się leczeniem schorzeń odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. W trakcie wizyty specjalista przeprowadza dokładny wywiad oraz badanie przedmiotowe. Podczas każdej konsultacji proktologicznej lekarz wykonuje anoskopię. To proste i szybkie badanie, które pozwala ocenić zmiany w błonie śluzowej kanału odbytu oraz końcowego odcinka odbytnicy. Procedura wykonywana jest przy użyciu anoskopu (jednorazowa krótka rurka). Pacjent w trakcie kilkuminutowego badania jest w pozycji bocznej leżącej, w tym czasie lekarz delikatnie wprowadza anoskop do odbytu. W przypadku schorzeń proktologicznych anoskopia jest niezbędnym badaniem. Dzięki tej procedurze można stwierdzić np. występowanie hemoroidów, stanów zapalnych czy też przetok okołoodbytniczych. W przypadku stwierdzenia ropnia odbytu konieczne jest jego chirurgiczne zaopatrzenie i drenaż zawartości. Rana goi się bez zakładania szwów, aby zapobiec powstaniu ropnia wtórnego. Po zabiegu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań zalecamy niezwłoczny kontakt z recepcją.
PROFILAKTYKA – DOBRE NAWYKI:
- nie zwlekaj z wizytą u proktologa (każde niepokojące objawy mogą być przyczyną poważnych schorzeń – szybkie wdrożenie leczenia pozwoli uniknąć zaawansowanych stanów chorobowych)
- stosuj zbilansowaną dietę bogatą w błonnik
- dbaj o higienę intymną
- stosuj delikatne środki myjące do okolic intymnych
- unikaj otarć, urazów i nadmiernego podrażniania odbytu i okolic odbytu
- unikaj nadmiernego przesiadywania na toalecie
- dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu
- bądź aktywny fizycznie (każda aktywność fizyczna wspiera Twoje zdrowie i dobre samopoczucie)
- unikaj używek