
PEELING FENOLOWY
WAŻNE INFORMACJE:
CENA: OD 6300 PLN
Czas zabiegu: Ok. 60 minut.
Znieczulenie: Nie wymaga znieczulenia – peeling fenolowy ma właściwości znieczulające – po nałożeniu odczuwamy efekt zmrożenia.
Po zabiegu: Zaczerwienienie, obrzęk, uczucie swędzenia; pełen efekt widoczny jest po min. 3-6 miesiącach od wykonania procedury.
Czas działania preparatu: Terapia nie wymaga powtarzania, efekty są widoczne nawet do kilku lat, jednak w tym wypadku istotnym czynnikiem jest tryb życia oraz indywidualne predyspozycje osoby poddającej się procedurze.
DLA KOGO
Peeling Fenolowy jest jednym z najstarszych zabiegów kosmetyki lekarskiej. Już pierwsze naukowe publikacje na jego temat pojawiły się w IX wieku. Pierwsza opisana procedura zabiegowa przez Dr Paula G. Unna w 1882 roku dotycząca działania kwasu salicylowego, rezorcyny, kwasu trójchlorooctowego i fenolu na skórze stała się punktem odniesienia dla wielu innych autorów. Prof. dermatologii na New York University George M. Mackee opublikował swoje badania w 1952 roku., a pierwszy raz zastosował fenol do celów terapeutycznych już w 1903 roku. W latach 60. XX wieku dermatolodzy i chirurdzy plastyczni eksperymentowali z wieloma formułami zawierającymi fenol, wprowadzając go do zastosowań kosmetycznych. Obecnie obowiązują już mniej drastyczne standardy zabiegowe, w porównaniu z zastosowaniem fenolu sprzed 50 lat, a dokładnie opracowane formuły pozwalają na zastosowanie zabiegów nawet tylko w niektórych obszarach twarzy, takich jak okolice oczu czy górna warga.
Peelingi chemiczne fenolowe są najbardziej agresywnym rodzajem peelingów skórnych oraz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i są niezwykle skutecznym zabiegiem na poważnie uszkodzoną przez słońce skórę, głębokie zmarszczki, blizny, a nawet zmiany przednowotworowe.
Zabieg przeprowadza specjalista chirurgii ogólnej i medycyny estetycznej dr n. med. Agata Kasprzyk. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja celem kwalifikacji do zabiegu.
WSKAZANIA
- drobne i głębsze zmarszczki, bruzdy, załamania skóry
- posłoneczne uszkodzenia skóry
- fotostarzenie skóry oraz defekty z nim związane
- rogowacenie słoneczne
- zespół nabłoniaków znamionowych
- znamiona naskórkowe
- blizny potrądzikowe
- zaburzenie pigmentacji skóry: plamy soczewicowate, melazma, piegi, przebarwienia poinfekcyjne
- bielactwo
- skóra pergaminowa
- skóra cienka, która utraciła swoją elastyczność i sprężystość (rewitalizacja skóry)
- blefaroplastyka chemiczna powiek dolnych i górnych
- cheiloplastyka (korekcja górnej wargi)
EFEKTY
- znakomite efekty redukcji zmarszczek i odnowy skóry utrzymujące się kilka lat po zabiegu
- wymagany tylko jeden zabieg
- peeling fenolowy może poprawić wygląd blizn potrądzikowych i niemal wszystkich hiperpigmentacyjnych chorób skóry
- brak ograniczeń wiekowych (w zależności od wskazania)
PRZEBIEG ZABIEGU
POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU:
Przez około 0,5-1 godziny po zabiegu ponownie odczuwa się uczucie gorąca. Można to porównać do uczucia gorąca, które czujemy, gdy np. opalamy się na plaży 2 godz. za długo. Jest to dość intensywne uczucie gorąca, które stopniowo ustępuje po około 6- 8 godz. W tym czasie można wziąć tabletkę paracetamolu. Odczuwa się też obrzęk i to dość znaczny. Obrzęk ten pomału ustępuje przez kolejne 48- 72 godz. Tego dnia nie wychodzimy z domu, z wyjątkiem wizyty kontrolnej w gabinecie lekarskim. Podczas pierwszej kontroli, dzień po zabiegu, lekarz ocenia stan twarzy. Zdejmowana jest wtedy okluzja. W niektórych miejscach aplikuje się dodatkową warstwę kremu pozabiegowego i ponownie przysypuje się buzię bizmutem.
Następne wizyty kontrolne w gabinecie wyznaczane są na drugi i siódmy dzień po zabiegu. Stosowanie tego peelingu wymaga wyłączenia Pacjenta z życia codziennego na okres 7 dni. Po tym okresie utrzymuje się zaczerwienienie skóry. Może się ono utrzymywać przez 6-12 miesięcy. Konieczna jest fotoprotekcja z zastosowaniem filtrów przeciwsłonecznych przez rok od zabiegu a najlepiej na dłużej. Filtr nakładamy w dużej ilości (2 łyżeczki na całą twarz), SPF 50 przez pierwszy miesiąc co 2 godziny. Dodatkowo po upływie 7 dni zalecane jest stosowanie kremu łagodzącego bp Cicaplast B5 La Roche- tak często jak to jest wymagane, aby zniwelować dyskomfort. Po zabiegu nie wykonujemy zabiegów na twarz przez rok. Można wykonywać zabiegi nawilżające met. mezoterapii. Przeciwskazane są peelingi, lasery oraz Mikro RF.
POTENCJALNE POWIKŁANIA:
- infekcja
- reakcja alergiczna
- uaktywnienie opryszczki
- blizny
- przebarwienia
- martwica rozpływna skóry
UWAGA:
Zabieg wymaga wcześniejszej konsultacji i kwalifikacji. Lekarz omówi przeciwwskazania oraz przedstawi możliwe do osiągnięcia rezultaty oraz ewentualne powikłania. W przypadku braku akceptacji ograniczeń, z którymi wiąże się zabieg możliwa jest odmowa wykonania procedury.
ZALECENIA
PRZED ZABIEGIEM:
- Konsultacja lekarska – obowiązkowe spotkanie z lekarzem w celu dokonania oceny stanu skóry oraz wykluczeniu przeciwwskazań.
- Co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem unikaj ekspozycji na słońce oraz zrezygnuj z wizyt w solarium.
- Nie stosuj samoopalaczy, skóra powinna być w naturalnym odcieniu.
- 4 tygodnie przed zrezygnuj z zabiegów złuszczających skórę (np. zabiegów laserowych, peelingów chemicznych, mikrodermabrazji).
- 2 tygodnie przed zabiegiem odstaw retinoidy i kwasy.
- Stosuj z kremy nawilżające z filtrami o wysokiej fotoprotekcji (SPF 50).
- Unikaj alkoholu i palenia papierosów.
INNE ZALECENIA
- Przed zabiegiem poinformuj specjalistę o wszelkich chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach oraz suplementach.
- Poinformuj lekarza o ewentualnym ciążącym stresie lub lęku przed zabiegiem.
- W przypadku tendencji do opryszczki wskazana jest profilaktyczna terapia przeciwwirusowa.
- W dniu zabiegu ogranicz stosowanie perfum i dezodorantów.
- W przypadku wystąpienia infekcji, gorączki lub innych niepokojących objawów skontaktuj się z recepcją, aby ustalić plan działania i ewentualną zmianę terminu zabiegu.
PO ZABIEGU:
- ściśle przestrzegaj zaleceń wydanych przez lekarza
- w czasie terapii obowiązuje zakaz kąpieli słonecznych, wizyt w solarium, na basenie
- zrezygnuj z palenia papierosów i alkoholu
- w czasie terapii zrezygnuj z makijażu
- nie pocieraj, nie drap skóry – takie działanie może spowolnić proces regeneracji i wywołać powstanie blizn
UWAGA:
Peeling fenolowy to procedura, która może przynieść rewelacyjne rezultaty w poprawie kondycji skóry, ale wymaga starannej opieki przed i po zabiegu oraz ścisłego stosowania zaleceń lekarza.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań należy niezwłocznie skontaktować się z recepcją Centrum. Wizyty kontrolne umawiane są wyłącznie w recepcji zgodnie z zaleceniami lekarza.
PRZECIWWSKAZANIA
- aktywne stany zapalne, infekcje bakteryjne lub wirusowe (np. opryszczka)
- świeże rany lub blizny pozabiegowe poniżej 6 miesięcy przed zabiegiem
- historia stosowania izotretynoiny poniżej 3 miesięcy przed zabiegiem
- ciemniejsza karnacja skóry wyklucza zabieg peelingiem fenolowym ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia pigmentacji skóry i wystąpienie trwałych przebarwień (spotkaj się ze specjalistą, który doradzi inne możliwości odmłodzenia skóry twarzy)
- alergia na preparaty używane w terapii
- ciąża i laktacja
- zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy i szyi
- skłonność do powstawania bliznowców
- zaburzenia gojenia skóry
- choroby serca, nerek, wątroby
- aktywne nowotwory oraz przewlekłe choroby skóry
- choroby autoimmunologiczne
- radioterapia i chemioterapia
- nadwrażliwość na światło
- nierealne oczekiwania Pacjentki/ Pacjenta