ROZEJŚCIE MIĘŚNIA
PROSTEGO BRZUCHA
(ROZEJŚCIE KRESY BIAŁEJ)
WAŻNE INFORMACJE:
CENA: OD 180 PLN
*konsultacja fizjoterapeutki uroginekologicznej (diagnoza, zalecenia i ustalenie indywidualnej ścieżki terapii)
Czas wizyty: ok. 30 minut
Efekty: zależą od indywidualnych predyspozycji, stylu życia i stosowania się do otrzymanych zaleceń oraz ćwiczeń
DLA KOGO
Rozstęp mięśnia prostego brzucha, to poszerzenie się biegnącej pomiędzy dwoma głowami mięśnia prostego kresy białej, powodującej oddalenie się od siebie głów tego mięśnia. Kresa biała to pasmo tkanki łącznej, które leży między mięśniami prostymi brzucha i przyczepia się u góry do wyrostka mieczykowatego mostka, a od dołu – do górnego brzegu spojenia łonowego. Powstaje ze skrzyżowania włókien ścięgnistych mięśni skośnych zewnętrznych, skośnych wewnętrzny oraz mięśnia poprzecznego brzucha.
W ciąży zwłaszcza od II trymestru w wyniku powiększającej się macicy stopniowo dochodzi do rozciągania powłok brzusznych i rozchodzenia się mięśni prostych brzucha na boki. Co za tym idzie kresa biała ulega rozciągnięciu.
Kresa najsłabsza i najcieńsza jest w okolicy pępka, co powoduje, że w 52% to właśnie tutaj poszerzenie i osłabienie kresy białej występuje najczęściej.
W przypadku braku podjęcia leczenia rozejście mięśnia prostego brzucha może wywołać inne schorzenia takie jak:
- nietrzymanie moczu
- obniżenie narządów miednicy
- bóle kręgosłupa, bóle pleców
- bóle miednicy
- hemoroidy
- wzdęcia i zaparcia
WSKAZANIA
- ciąża i poród
- operacja cesarskiego cięcia
- duża masa urodzeniowa dziecka
- ciąża mnoga
- kolejne ciąże
- otyłość (u kobiet i mężczyzn)
EFEKTY
Ścisłe stosowanie się do zaleceń specjalisty oraz regularne ćwiczenia mogą całkowicie zniwelować problem rozejścia kresy białej.
PRZEBIEG WIZYTY
Wizyta trwa ok. 30 minut i podzielona jest na kilka etapów. Istotne jest, aby w trakcie spotkania niczego nie pominąć ani nie zataić. W pierwszej kolejności specjalista zbiera dokładny wywiad, następnie ocenia postawę ciała. Przeprowadza badanie powłok brzusznych, przepony, żeber, miednicy oraz kręgosłupa. Niezbędną częścią wizyty jest ocena funkcjonalna pracy mięśni miednicy. Badanie per vaginum (przezpochwowe) jest podobne do badania przeprowadzanego w gabinecie ginekologicznym, ale jego celem jest ocena siły mięśni, wytrzymałości oraz napięcia mięśni. To bardzo ważna część pierwszej wizyty, która pozwala ustalić indywidualną terapię oraz ćwiczenia wzmacniające. W niektórych przypadkach konieczne jest również wykonanie badania per rectum (przezodbytnicze). Kameralna atmosfera panująca w HEYMED Clinic pozwala na rozluźnienie i skupienie na swoich potrzebach. Do dyspozycji pacjentów jest toaleta wyposażona w bidet.
TERAPIA:
- ocena stanu powłok brzucha
- odbudowa funkcji mięśni brzucha
- nauka właściwego napinania mięśni
- edukacja i profilaktyka dnia codziennego
- korekcja postawy ciała
- kinesiotaping
- nauka prawidłowego oddechu – wyeliminowanie tłoczni brzusznej
ZALECENIA
Aby zwiększyć komfort w trakcie wizyty należy:
- ubrać wygodny strój
- zadbać o higienę krocza i okolic intymnych
- zrezygnować z użycia perfum oraz środków silnie pachnących
- przybyć wcześniej w celu uzupełnienia formularzy (zgodnie z wytycznymi otrzymanymi w recepcji Centrum)
- przybyć bez osoby towarzyszącej lub gdy sytuacja tego wymaga z maksymalnie 1 osobą
Na pierwszą wizytę przygotuj:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
- listę zażywanych leków i suplementów
- dokumentację medyczną (dotyczącą Twojego problemu)
- pytania do fizjoterapeutki
- pozytywny nastrój (sama decyzja o wizycie to pierwszy krok do poprawy zdrowia, dlatego uśmiechnij się i zapisz się już dziś)
PRZECIWWSKAZANIA
Jeżeli masz aktywną infekcję lub stan zapalny, to zgłoś się na konsultację dopiero po zakończonym leczeniu. W przypadku, gdy masz świeże urazy i rany, np. niedawno powstałe urazy miednicy, brzucha lub narządów płciowych, to najpierw zakończ leczenie i pozwól, aby miejsca dotknięte urazem w pełni się zagoiły. Poza wspomnianymi powyżej sytuacjam nie ma żadnych przeciwwskazań do odbycia wizyty u fizjoterapeutki. Wiele osób zgłasza się na konsultację w celach profilaktycznych, aby dowiedzieć się jak może postępować na codzień i przeciwdziałać wystąpieniu problemów lub schorzeń w przyszłości. Warto sprawdzić jak działają Twoje mięśnie dna miednicy i porozmawiać ze specjalistką w tej dziedzinie.